Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pravidla rozhovoru pro účastníky i lektora

2. 1. 2007


A/ Mluv jasně, stručně a srozumitelně pro ostatní!

Sokratovský rozhovor se drží běžného používání jazyka, vyhýbá se odborným výrazům a termínům, kterým třeba nerozumí všichni účastníci

B/ Mluv k věci!

Každý musí umět zvážit, zda je příspěvek k debatě, který hodlá přednést, skutečně „přínosný„ a zda tím neodkloní rozhovor ze stávajících kolejí. Nadbytečné „chytré“ poznámky pronášené bez souvislosti působí rušivě. Obvykle se však k hlavní otázce vynoří ještě mnohé podotázky, to je přirozený vývoj rozhovoru.

B/ Ber vážně všechny názory ostatních účastníků!

Aby mohl společný myšlenkový proces dobře fungovat, měli bychom upozadit všechny naše dohady o motivech ostatních zúčastněných. Musíme předpokládat, že svá tvrzení nepředkládají samoúčelně, nechtějí kazit rozhovor, ale mají vážný důvod. Často se stává, že některý účastník není schopen přesně vyjádřit své pochybnosti a vypadá to, že rozhovor naschvál „kazí a zdržuje“.

C/ Buď upřímný! Pokud máš pochybnosti vyslov je nahlas! Jinými slovy: nezastupuj nějaký argument jen tak pro radost z dohadování, když jej nemyslíš vážně (nehraj ďáblova advokáta). Toto pravidlo zrcadlově doplňuje předchozí zásadu.

E/ Vycházej z prožité zkušenosti, z příkladu! Myšlení je v rozhovoru neustále v kontaktu s reálnou zkušeností, z níž se vychází. Na počátku tedy máme konkrétní zkušenost. Teprve z ní odvozujeme obecné odpovědi na otázku (např. co je zodpovědnost?).

F/ Snaž se o dosažení shody, nikoliv o vítězství! V rozhovoru se snažíme vytvořit společný názor na věc. Nehraje v něm roli, zda důležitou větu řekla Anička nebo Karel. Toto pravidlo však neznamená, že všichni musí za všech okolností souhlasit se vším. Proti snaze o shodu totiž v praxi působí pravidlo třetí – tedy buď upřímný. Pokud nemohu s nějakým názorem souhlasit, je správné to říct a uvést své důvody proč nesouhlasím. Uznávaným argumentem může být např. také věta: já to tak necítím. Ne každý účastník je totiž schopný předložit hned všechny argumenty. S pomocí ostatních pak může své problémy lépe formulovat. Může se tedy také stát, že žádného konsensu dosaženo nebude. Poctivost vůči metodě je v tomto ohledu důležitější než dosáhnout výsledku za každou cenu.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář