Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

deodorant.jpgObčanské sdružení Sokratovské rozhovory vzniklo v říjnu 2009. V té době měly sokratovské rozhovory v tradici Nelson/Heckmann v České republice již více než desetiletou tradici. Od roku 1998 totiž pořádá Fakulta Humanitních Studií UK spolu s německou lektorskou organizací GSP pravidelné třídenní semináře pro studenty v angličtině a němčině.

 

Za ty roky absolvovaly rozhovory desítky studentů a zájemců. Mnozí z nich přicházejí na seminář opakovaně a aplikují si několikadenní kurzy praktického myšlení jako takový "mentální deodorant".

 Cílem vzniklého sdružení je nabídnout tuto pozoruhodnou metodu také dalším zájemcům v češtině.

 Sdružení si klade za cíl rozvíjet schopnost kritického myšlení jednotlivců a skupin, podporovat jejich schopnost dosahovat společného konsensu při řešení etických, politických a filosofických otázek a tím učit otevřené a demokratické komunikaci u lidí bez ohledu na věk, kulturní, rasovou či národnostní příslušnost.

 Sdružení se zaměřuje zejména na

  • přípravu a realizaci seminářů, přednášek a dalších vzdělávacích akcí
  • podporu zájemců z řad dětí, mládeže ale i zainteresované odborné či laické veřejnosti při seznámení se s metodou (např. účastí na zahraničních seminářích a konferencích)
  • zveřejňování a vydávání odborné literatury týkající se metody sokratovského rozhovoru
  • rozvoj metody a její adaptace na české podmínky
  • vzdělávání nových lektorů metody v souladu s pravidly Gesellschaft für Sokratisches Philosophieren

Celé stanovy si můžete stáhnout ZDE.